Hihetetlen gyorsasággal telt el az előző év, még mindig kapkodom a fejem, hogy már 2017-et írunk. Számomra az év úgy kezdődött, hogy ismételten az álláskeresők táborát erősítem. Ezért gondoltam megosztom veletek mi az, amit felvehetünk ebben a szituációban és mi az, amit inkább kerüljünk. Tudom, lerágott csont, de mégis jó néha felfrissíteni eme divattudásunkat. Szerencsére ilyenkor télen talán könnyebb dolgunk van alapból az öltözködéssel így igaz ez az állásinterjús öltözékekre is. Nem fogunk megsülni egy blézerben, ingben vagy zárt cipellőben. Nem is szaporítom tovább a szót, mutatom azokat a darabokat, amelyek hozzásegíthetnek álmaitok állásának elnyeréséhez.
Mostanában, olyan kedvesek a cégek, hogy előre elküldik az elvárt öltözet típust, nem biztos hogy ez a megfelelő magyar szó az angol dress code-ra. Nézzük először ezeket!
Business attire vagy Business professional
Ez a kettő kifejezés egy és ugyanazt jelenti, üzleties, elegáns megjelenés. Nagyjából fehér inget, fekete kosztümnadrágot és sötét színű blézert jelent. Itt megjegyezném, mostanában buli összeállításként is elég népszerű holmik ezek. Na, már most véleményem szerint ez a fekete, fehér páros baromi unalmas. Viszont, ha biztosra akarsz menni, maradj ezeknél a színeknél. Legyen akkor már inkább sötétkék nadrág, krémszínű ing és egy fekete blézer. Vagy a nadrágot lecserélhetjük szoknyára is, szintén sötétebb színben. Ebben az esetben nem tanácsos a póló vagy elegánsabb felső sem, maradjunk inkább az ingnél.
A Mango, Zara vagy a Promod élen jár ebben a stílusban vagy elérhetőbb árkategóriában ott a H&M. Illetve még az Orsay is tele szokott lenni business cuccokkal szintén horrorisztikus árakon. De egyszer szerintem megéri beruházni egy minőségi darabba. Blézerekért, zakókért mehetünk akár turkálókba is. Nem olyan régen egy pöpec szürke gyapjú blézert vettem a Hádában.
Zara
Mango
Orsay
Promod
Business casual
Na itt azért már lazázhatunk egy kicsit, jöhet a kardigán vagy vékony elegáns pulóver. Illetve belefér a fekete vagy sötétkék, egyszínű semmi esetre sem szaggatott farmer is. És természetesen az egybe ruha is, esetleg mintás verzióban. Az inget is helyettesíthetjük egy cuki pólószerű felsővel. Igazából rengeteg variációt kínálnak nekünk az üzletek.
De mi van akkor, ha nincs megadva semmiféle dress code? Ebben az esetben, inkább legyünk szuper elegánsak és válasszuk a biztos fekete fehér összeállítást, ahogy már említettem vagy nézzük meg milyen jellegű céghez megyünk. Más az elvárás egy ügyvédi irodánál és megint más egy tech cégnél vagy egy ruha üzletben. Az ügyvédi iroda esetben maradjunk a konzervatív vonalnál, egy digitális cégnél vehetjük kicsit lazábbra a figurát.
Néhány hasznos tanács:
- Készítsük ki a ruhánkat, már az interjú előtti este
- Mindenképpen olyan darabokat válasszunk, amiben kényelmesen érezzük magunkat. Nincs is annál rosszabb mint, hogy szorít a ceruzaszoknya
- Igaz ez a cipőre is, olyat ne vegyünk fel, amiben nem tudunk magabiztosan közlekedni
- Ne viseljünk harsány színeket, mint amilyen a piros vagy narancssárga, kivéve ha kretív posztra jelentkeztünk
- Ne legyen gyűrött, foltos a ruhánk, ez szerintem alap kellene, hogy legyen mindenki számára
- Hagyjuk otthon az erős parfümöt, csak valamilyen könnyű illatot viseljünk
- Elfelejthetjük az erős sminket és a báli frizurát is, sőt a körmünk is legyen inkább minimal, nude vagy pasztell színű
- Csínján bánjunk a kiegészítőkkel is, ez nem az a pillanat, amikor elő kell vennünk a kalapunkat de kerüljük a hatalmas, nagyméretű ékszereket is